Şube-1: (0232) 438 56 33
Şube-2: (0232) 452 44 44
E-Posta:
info@simahsurucukursu.com

E-Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 Elektronik ehliyet sınavı başvuru ve randevu işlemleri nasıl yapılır?


Ehliyet almak isteyen vatandaşlarımız için teorik olarak yapılan Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı artık elektronik ortamda da yapılabilmektedir. E-Sınav olarak bilinen yeni uygulama kursiyerlerin yazılı basın evrakları kullanılmaksızın teorik bilgilerini ölçmek için elektronik ortamda ve bilgisayar kullanılarak yapılan sınavlardır.

Özel MTSK Modülü olarak bilinen ortam üzerinden ehliyet almak isteyen kursiyerler belirlenen merkezlerde yine belirlenen tarih ve saatte yapılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar


Elektronik ehliyet sınav başvuruları

Elektronik sınavla ehliyet almak isteyen kursiyerler başvuru işlemlerini yalnızca bağlı bulundukları ildeki özel sürücü kursları aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Bu konuda çeşitli bilgi kirliliği bulunmakla birlikte e-sınav başvurusu veya randevularıyla ilgili herhangi bir şekilde kursiyerin tek başına yapabileceği elektronik ortam mevcut değildir. MTSK elektronik sınavı için başvuru işlemleri aşağıdaki gibi olup;

•Elektronik sınavla ehliyet alacak kursiyerler ilk olarak ehliyet alacağı sınıfın tüm genel şartlarını sağlıyor olması gerekir.

•Sürücü adayları sınav başvurusu ve teorik ders eğitimlerini almak için özel sürücü kurslarına kayıt yaptırmalı.

•Kursiyerler e-sınav ücretini yatırmalı. (MTSK e-sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O şubelerinden herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programı” adı altında yatırılmalıdır.)

•E-sınav ücretini yatıran sürücü adayı almış olduğu dekontu başvuru yapmış olduğu özel sürücü kursuna teslim etmeli.

•Kursiyerin e-sınav başvuru işlemi sadece bağlı bulunduğu sürücü kursu tarafından “Özel MTSK Modülü” üzerinden yapılacaktır.

 

MTSK E-Sınav Randevu İşlemleri


Sürücü kursu aracılığıyla e-sınav başvurusunu tamamlayan kursiyerlerin başvuru işlemleri il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından incelenmeye ve değerlendirmeye alınır. Başvuru işlemi onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi otomatik olarak sınav tarihi ve saati belirler.

Kursiyerlerin talep etmeleri halinde e-sınav tarih ve saatini randevu sistemi üzerinden sınava en az 3 gün kalaya kadar değiştirebilirler. E-sınav uygulaması yalnızca Türkçe olarak yapıldığı için tercüman görevlendirilmek suretiyle yabancı uyruklu kursiyerler bu sınava giremezler.

Randevu işlemi gerçekleştirilen kursiyerler için 4 adet e-sınav hakkı verilir. Kursiyerler yönetmelikte belirtilen hususlar dışında ilgili tarih ve saatte e-sınav merkezinde olmazlarsa bir sınav hakları otomatik olarak yanar. E-sınav aracılığıyla ehliyet almak isteyen adaylar kendi sınav hakları yanmadığı sürece herhangi bir şekilde MTSKS yazılı sınavına başvuru yapamazlar. Lakin teorik yazılı sınavla ehliyet almak isteyen adaylar e-sınav sistemine başvuru yapmak suretiyle ehliyet alabilirler. E-sınavda başvuru başarısız olan aday en erken 15 gün sonra yapılacak olan sınava girebilir.