Şube-1: (0232) 438 56 33
Şube-2: (0232) 452 44 44
E-Posta:
info@simahsurucukursu.com

Yeni Sürücülere Tavsiyeler

TRAFİKTE ACEMİ SÜRÜCÜLERİN YAPTIĞI HATALAR VE ACEMİ SÜRÜCÜLERE TAVSİYELER

Trafikte acemi sürücülerin en çok yaptığı hatalar nedir? Acemi sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar nedir?

Malumunuz olduğu üzere 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sürücü belgesi alan sürücülere aday sürücü ya da stajyer sürücü denilmektedir. Gerek bu şekilde yeni ehliyet belgesi alanlar, gerekse ehliyetini çok önceden aldığı halde henüz trafik tecrübesi olmayıp, yeni yeni araç kullanmaya başlayanların kalıtsal hale gelen birçok hataları bulunmaktadır.

ARACI REFLEKSLERİNİZ YÖNETİR:

 

·         Burada ki kalıtsal ifadesini özellikle kullandım. Çünkü araç kullanımı zamanla reflekslerinize işleyen bir alışkanlık haline geliyor, bir nevi bedeniniz bütün organları ile kendiliğinden aracı yönetmeye başlıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus: sürücünün trafikteki ilk dönemlerinde yanlış ya da doğru yaptığı bütün davranışlar refleksi hareket olarak kişinin davranışlarına işliyor. 

·         Öncelikle yapılan hatalara değindikten sonra bu konuyu biraz daha ayrıntıları ile anlatarak önemli ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

AYNALARIN KONTROL EDİLMESİ:

 

·         Aynaların kontrol edilmeden yola çıkılması yeni sürücülerin en çok yaptığı hataların başında gelmekte. Aracınızı aynalarla yönetirsiniz. Aynalar bir araç kullanımında ilk dikkat etmeniz gereken noktadır. İki şerit arasında yol değiştirirken aynalar ile şerit değiştirirsiniz. Ya da tali yoldan ana yola bağlanırken. 

·         Aynalara tam olarak hâkim olamayan bir sürücü kaza yapma riski ile karşı karşıyadır. Aracı kullanırken her 10 saniyede bir aynalar ile etrafınızı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Arkanızı, sağ ve solunuzdaki araçların size ne kadar yakın olduğunu muhakkak kontrol altında tutmanız gereklidir.  

 

ARACIN YANLIŞ YERE PARK EDİLMESİ:

 

·         Araçların yanlış yerlere park edilmesi denetim mekanizmasının işlemesi halinde para cezasının kesilmesini ya da aracın çekici tarafından çekilmesini gerektirir. Sizde henüz yeni trafiğe çıkmaya başladıysanız eğer, birkaç ay sonra sürpriz bir trafik cezası ile karşılaşabilirsiniz, hatta aracınız çekici tarafından çekilmiş olabilir. 

·         Park yasağına uymamanın ceza puanı 20 puandır. 

ARAÇ KULLANIRKEN TELEFON KULLANMAK:

Araç kullanırken telefon ile konuşmak ve uğraşmak yasaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde trafik kazalarının son zamanlardaki en büyük sebeplerinin de başında gelmektedir. 

 

ARABA SÜRMEKTEN KORKANLARA TAVSİYELER

 

Makalemizin bu bölümünde acemi sürücülere bazı önemli tavsiyelerde bulunmak isteriz. Araba sürme korkusunu nasıl yenersiniz? Araba sürmenin heyecanını yenmenin yolları nedir?

 

·         İstanbul gibi büyük şehirlerde acemi sürücü olmak çok zor bir süreç. Hatta Anadolu’da usta olan bir sürücü dahi İstanbul Trafiğinde çok ciddi sıkıntıları yaşamaktadır. Bu durumu bize ulaşan birçok mesajda iletmektedirler. 

ARABA SÜREREK BASKIDAN KURTULUN

Yapılan akademik araştırmaların birçoğu sürücünün üzerinde baskı hissetmesi kazaya davetiye çıkardığını göstermektedir. Dolayısı ile ilk yapmanız gereken baskıyı üstünüzden atmanız gerektiğidir. 

·         Korkarak araba kullanmanız size hata yaptırır. 

·         İlk araba kullanmalarınızda yanınızda birisi bulunabilir. Ancak bu kişi hatalarınızı yüzünüze baskı ile vuran bir kişi asla olmasın. Hatalarınızı görmemezlikten gelen biride olmasın. 

Yayalara Karşı Dikkatli Olun:

·         Burada şahsi önerilerde bulunacak olursam eğer: Araç kullanırken kaza yapmak her sürücünün başına gelebilecek bir olay. Yani normal bir süreç. 

·         Ancak kazalarda asla bir yayaya çarpmayın. Daha doğrusu acemi iken yayaların fazla bulunduğu bir mekânda araba kullanmaktan sakının. 

·         Akan trafikte ise hızınız fazla olmasın. 

·         Zor duruma düştüğünüz yerde dörtlüleri yakın. 

BOŞ VE TRAFİKSİZ YOLLARI TERCİH EDİN:

Aslında bu önerimizi manuel ve otomatik araçlar için ayrı ayrı yapmak isteriz. 

 

Manuel Vitesli Arabalar:

Acemi sürücüler ilk sürüş tecrübelerinde aracına ve trafiğe iyice alışana kadar boş yolları tercih edebilir. Çünkü manuel vitesli araçlarda dur kalk durumunun fazla olduğu İstanbul gibi trafiğin olduğu yerlerde çok ciddi problemler çıkabilir. 

·         Bu şekilde vites değiştirmeye kendinizi daha rahat alıştırırsınız. 

·         Yokuş ve yenişlerde manevra kabiliyetiniz artar. 

·         Aracı istop ettirme durumlarınızı çözümlersiniz. 

·         Her şeyden önemlisi kendinize güven gelir. 

Otomatik Vitesli Arabalar:

Aslında acemi sürücünün en çok rahat araba kullanmaya alışacağı yer trafiğin yoğun olduğu yerdir. Manuel vitesli arabalarda bu durum baya zor. Ancak otomatik vitesli arabalar için trafikte araç kullanmanızı tavsiye edebilirim. 

·         Manuel vitesli araçlardaki problem burada olmadığından avantajlı. Diğer bir avantaj noktası ise trafikli alanlarda yani yoğun trafikte araç kullanmanız fazla hız yapmayacağınız için daha güvenli olmaz mı sizin için? 

ARABANIZIN MUAYENE VE KONTROLLERİNİN YAPILMASI:

Özellikle acemi sürücüler bindikleri aracın kontrollerini iyice sağlamalı. Her arabanın kendine göre bir dili olduğunu usta sürücü olduğunuzda anlayacaksınız.